vi ÆLSGER kaffe

junk coffee

JA TAK! Bare den er billig….

Sådan en 3-pak koster 58 kr pr kg. Prøv at sammenligne med Coffee Collective hvor en 250 grams pose koster ca 100 kr. Altså 400 kr pr kg.

Supermarkedet skal tjene på salget. Kaffen skal ristes og pakkes. Og inden skal den sejles fra Sydamerika eller Afrika. På plantagen skal bønnerne plukkes, forarbejdes og tørres. Hvor meget tror du der er tilbage til kaffefarmeren til den pris?????????

PINLIGT Danmark  -vi er sgu for nærrige!